Мішель Турньє

     Мішель Турньє (фр. Michel Tournier; народився 19 грудня 1924 у Парижі - ...) — французький письменник, лауреат Гонкурівської премії .
     Мати Турньє походила з Бургундії, батько - гасконець. Дитинство Мішель Турньє провів у Сен-Жермен-ан-Ле, за якийсь час родина переїхала до Неї-сюр-Сен. Разом з ним навчався Роже Німьє. Турньє виховувався під впливом німецької культури, музики й католицизму. Пізніше Мішель відкриває для себе філософію Гастона Башляра. Займався філософією у Сорбонні й Тюбінгенському університеті. Слухав Лекції Моріса де Гандіяка. Хотів викладати в ліцеї філософію, але зазнав невдачі на конкурсі на посаду викладача.
     Мішель Турньє почав працювати на «Радіо Франс» як журналіст і перекладач, вів там передачу «Година французької культури». У 1954 році працює в рекламі для Європи 1. Також співпрацює з газетами «Ле Монд» і «Фігаро». З 1956 по 1968 працює у видавництві Плон і перекладає з німецької мови. Водночас продовжував діяльність журналіста на радіо. У 1968 з Люсьєном Клергом бере участь в організації фотографічного фестивалю в Арлі.
     У 1967, надихнувшись Робінзоном Данієля Дефо, він пише свій перший роман "П'ятниця, або Тихоокеанський лімб" (фр. Vendredi ou Les Limbes du Pacifique). Роман був удостоєний Великої премії Французької академії .
     У 1970 отримує Гонкурівську премію за роман "Лісовий цар" (Le Roi des Aulnes), що розійшовся 4-х мільйонним тиражем. Роман екранізував Фолькер Шльондорф (Огр , 1996).
     У 1971 публікує роман "П'ятниця, або Дике життя" (фр. Vendredi ou la vie sauvage) — спрощену версію своєї першої книги. Вона написана для дітей, тому що, на думку Турньє, якщо книгу читають діти, це свідчить про її достоїнства. Книга увійшла до шкільної програми, була продана тиражем у 7 мільйонів примірників, а також перекладена на багато мов.
     У 1972 Мішель Турньє стає членом Гонкурівської академії.
     У 1975 він публікує свій третій роман «Метеори», який розповідає про життя двох близнюків, Жана і Поля.

     Турньє багато працює у жанрі новели — збірки «Тетерук» («Le God de bruyere», 1978), «Опівнічний закоханий» («Le Medianoche amoreux», 1989), пише казки, алегоричні притчі та повісті («Бабуся Метелиця», «Втеча хлопчика-мізинчика», «Жіль і Жанна»), прозу для дітей. Із цього ряду найвідомішою є повість «Жіль і Жанна» («Gilles et Jeanne», 1983) — про фатальну зустріч маршала Франції Жіля де Ре з Жанною д'Арк, що згодом привело його, заклопотаного пошуками філософського каменя, на багаття інквізиції.
     Турньє є також автором есе й інших романів — "Золота крапля" («La Goutte d'or», 1986), "Ґаспар, Мельхіор і Бальтасар" («Gaspaid, Melchior et Balthazar», 1980). Книги «Ґаспар, Мельхіор, Бальтасар» (історія трьох царів, котрі принесли дарунки немовляті Ісусу) та «Золота крапля» (подорож під-літка-бербера з Африки у Францію у пошуках своєї світлини, зробленої французьким туристом, є, по суті, мозаїкою, набором пов'язаних між собою оповідань, історій, притч. У романі «Елеазар, або Джерело та Кущ» («Eieazar, ou la Source et le buisson», 1996) повернення до першоджерел життя відбувається через переосмислення біблійних сорокарічних блукань по Синайській пустелі. Нове прочитання Біблії вказує людині шлях, який вона повинна пройти, відкриваючи для себе «землю обітовану». Турньє поєднує віддалені хронологічні потоки — біблійні часи, XIX і кінець XX ст., міфи, легенди, літературні тексти, відкриваючи нові шляхи пізнання у літературі.

Визнання
Отримав медаль Гете в 1993. Почесний доктор Лондонського університету (1997).

Джерела: http://uk.wikipedia.org/wiki/Мішель_Турньє
http://www.ukrcenter.com/Література/43040/Мишель-Турньє/Біографія

Книги на Книгомані