Йозеф Рот

     Мойсей Йозеф Рот (Moses Joseph Roth; 2 вересня 1894, Броди - 27 травня 1939, Париж) - відомий австрійський письменник та журналіст єврейського походження. Твори писав німецькою, найвідомішими стали романи Йов. Роман простого чоловіка (1930) та Марш Радецького (1932). Більшість його творів екранізовано.
     Йозеф Рот народився та виріс у галицькому місті Броди, у часи Австро-Угорської імперії. Тоді Броди були прикордонним містом оскільки сусідня Волинь належала до Російської імперії.
     З 1913 розпочинає навчання германістики та філософії у Львівському, а пізніше Віденському універститетах. Проте 1916 Йозеф Рот змушений перервати студіювання через призов до австрійського війська та бере участь у Першій Світовій війні військовим журналістом. Після закінчення війни він робить успішну кар'єру журналіста, спочатку у Відні, а пізніше з 1920 у Берліні. Тут він працює журналістом у відомих німецьких газетах, спочатку для Ноє Берлінер Цайтунґ (нім. Neue Berliner Zeitung), а з 1921 для Берлінер Борзен-Кур'єр (нім. Berliner Börsen-Courier).
    1922 одружується з Фрідерікою Райхлєр (Friederike Reichler).
    1924 перша публікація окремого твору: роман Готель Савой (нім. Hotel Savoy) та роман Бунт (нім. Die Rebellion).
    1925 кореспондент Франкфуртер Цайтунґ (нім. Frankfurter Zeitung) у Франції.
    1926 подорож до Радянського союзу.
    1928 Йозеф потрапляє у тяжку психологічну та фінансову скруту внаслідок захворювання дружини Фрідеріки на шизофренію. Він сам стає алкоголіком. 1929 змушений віддати дружину у психічну клініку. У 1940 дружину вбито нацистами в Австрії в рамках проекту евтаназії.
    1933 в кінці січня Йозеф Рот змушений покинути Німеччину, оскільки до влади приходять нацисти, а його книги заборонено. Він переїздить спочатку до Відня, а пізніше подорожує по Європі. Продовжує журналістську діяльність у Парижі та Празі. Після вбивства австрійського канцлера Енґельберта Дольфуса (Engelbert Dollfuß) переїздить 1934 до Парижу. Все більше страждає від алкоголізму.
    1936 до 1938 живе разом з письменницею Ірмґард Койн (Irmgard Keun)
    1939 збіднілий та в боргах помирає внаслідок двостороннього запалення легенів та білої лихоманки (лат. delirium tremens). Існує версія, що однією з причин смерті став також приступ після повідомлення про самогубство драматурга Ернста Толлєра (Ernst Toller). Похований на цвинтарі fr:Cimetière parisien de Thiais комуни Thiais департаменту Валь-де-Марн на півдні Парижу.
     У Бродах встановлено меморіальну дошку з написами українською та німецькою на честь сина міста. Також меморіальну дошку з написами українською та німецькою на честь письменника встановлено в місті Львові на вул. Чехова, де він зупинявся у дядька.

Джерело: http://uk.wikipedia.org/wiki/Йозеф_Рот

Книги на Книгомані
Культурна Україна. Каталог сайтів ЛітПорталу Проба Пера