Анатолій Сиротенко
Анатолій Йосипович Сиротенко (1.05.1935 – 15.09.2009) — відомий педагог і методист шкільної та вузівської географічної освіти, заступник директора (1992—1994 рр.) та директор Науково-дослідного інституту педагогіки УРСР (1994 р.), дійсний член Академії педагогічних і соціальних наук (1995 р.), доктор педагогічних наук (1996 р.), професор (1997 р.), заслужений діяч науки і техніки України (2001 р.), почесний академік АПН України, нині Національної академії педагогічних наук України, професор Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії (2006–2009 р.).
Анатолій Йосипович народився 1 травня 1935 р. у смт Ружин на Житомирщині. Батько Йосип Гаврилович працював військовим керівником у Ружинській школі, потім у технікумі. А згодом закінчив військове училище і у званні молодшого лейтенанта служив у Черкаському піхотному училищі, брав участь у Другій світовій війні, загинув під Санк-Петербургом, мав чин майора. Мати Анатолія Сиротенка – Антоніна Іванівна була домогосподаркою.
В дитинстві Анатолій Йосипович серйозно ставився до життя, мріяв стати льотчиком, також захоплювався природою. У 1953 р. закінчив Ружинську середню школу і вступив до Харківського авіаційного училища штурманів. 1957 р після закінчення училища обіймав посаду штурмана у військовій авіації (до 1963 р.), старшого механіка Інституту гідромеханіки Академії наук УРСР (1963—1964 рр.). Після роботи на Харківському тракторному заводі Анатолій Йосипович поїхав до Києва, де почав працювати в управлінні цивільної авіації пілотом. Згодом йому запропонували постійну роботу в Малі, на яку Анатолій Йосипович погодився. Він побував в багатьох африканських країнах – Гані, Гвінеї, Сомалі, ЦАР, Кенії. Близько двох років Анатолій Сиротенко працював у Малі і паралельно навчався заочно у Київському державному університеті імені Тараса Шевченка, здобув кваліфікацію економ-географа, учителя географії середньої школи. Вирішив зайнятися викладацькою діяльністю. Працював учителем географії (1964—1967 рр.), заступником директора середньої школи № 67 м. Києва (1967—1970 рр.), де зарекомендував себе як талановитий викладач.
Через деякий час А. Й. Сиротенку запропонували поїхати на курси ЮНЕСКО до Москви, після закінчення яких він разом з 150 педагогами, 30 лікарями, та численними геологами поїхав в Конго керівником експедиції. Працював разом з Міністерством освіти для організації перевірки якості викладання вчителів як радянських, так і конголезьких. В Конго Сиротенко пропрацював 5 років і був направлений консультантом з розвитку народного господарства в Анголу.
Після повернення з Анголи в Київ Анатолій Йосипович працював в Київському педагогічному інституті імені Горького (нині НПУ імені М. Драгоманова) викладачем економічної і соціальної географії. Але пропрацювавши на даній посаді лише 8 місяців, був відісланий Москвою до Афганістану радником з освіти. 1981 року Анатолій Сиротенко повертається назад до Києва і починає працювати деканом по роботі із студентами-іноземцями в сучасному Лінгвістичному педагогічному інституті, потім був завідувачем лабораторії географічної освіти Інституту педагогіки Академії педагогічних наук, працював заступником директора Інституту педагогіки та Інституту педагогіки психології.
У 1995 році захистив докторську дисертацію на тему «Проблеми шкільної географічної освіти в Україні», отримав звання професора.
А. Й. Сиротенко був дійсним членом Академії педагогічних і соціальних наук (АПСН) в Москві, почесним академіком АПН України, професором Інституту педагогіки АПН України і Хмельницього гуманітарно-педагогічного інституту. Під його керівництвом було понад 20 аспірантів і кандидатів наук, отримали звання доктора педагогічних наук троє: С.С. Пальчевський, І. М. Шоробура, О. М. Топузов.
Помер Анатолій Сиротенко у віці 75 років з багатим досвідом вчителя, науковця і методиста.
У 1975 р. захистив кандидатську дисертацію за темою "Народная республика Конго. Проблемы освоения ресурсов, развития и размещения хозяйства". Під час роботи в Афганістані під керівництвом А. Й. Сиротенка проведено значну роботу щодо організації системи освіти цієї країни, зокрема розроблено структуру афганської школи, її зміст та принципи діяльності; створено курси ліквідації неписьменності серед дорослого населення і підготовлено проекти відповідних законів, підручники з усіх навчальних предметів з 1-го по 8-й клас.
А. Й. Сиротенко – автор понад 500 наукових робіт. Це – підручники, монографії, посібники, статті, методичні рекомендації, навчальні програми і концепції. Тільки за три останні роки свого життя (2007, 2008 і 2009) вчений-педагог написав три посібники і підручник для профільної школи. У науковій діяльності Сиротенко на перше місце ставив дослідницьку роботу у розвитку завдань з проблем географічної освіти в середніх навчальних закладах.
Анатолій Йосипович приймав активну участь у теоретичному обґрунтуванні основних напрямів розвитку національної системи освіти, у створенні Державних стандартів шкільної географічної освіти та оновлених програм з географії для загальноосвітніх навчальних закладів. Під його керівництвом створено Концепцію шкільної географічної освіти (1991), затверджену Міністерством освіти України, він є автором Концепції профільного навчання.
Учений підготував фундаментальні дослідження в галузі теорії та методики навчання географії в школі, а саме: «Фізична географія» для афганських шкіл, (1979, мовою дарі і пушту); «Методика викладання географії в школах ДРА» (1980, мовою дарі і пушту); підручники «Географія материків» для 6-го класу афганських шкіл мовою дарі (1982), «Географія ДРА» (1985), «Уроки миру в школі» (1988), «Економічна підготовка школярів у процесі вивчення географії» (1989), «Географія України» (1994), «Экономическая и социальная география Украины» (1995), «Социально-экономическая география мира» (2007); «Робочий зошит з курсу географії України» (1997), «Уроки географії в 9 класі» (2005). Методичні посібники і підручники А. Й. Сиротенка вийшли у світ українською, російською, польською, угорською, румунською, узбецькою та мовами фарсі і пушту (Афганістан). Його підручник «Економічна і соціальна географія України» перевиданий польською, угорською, російською та румунською мовами і відзначений премією АПН України (нині НАПН України). Він – автор п'яти підручників і методичних посібників, виданих мовами дарі й пушту (Афганістан), що є чинними й тепер.
Багато зусиль і таланту А. Й. Сиротенко доклав до редагування методичних збірників «Географія в школі» (1982—1985). За його редакцією вийшли у світ такі посібники, як «Методи навчання географії», «Комп'ютерна географія», «Екологія навколо нас» та ін. Вчений-педагог був науковим редактором, науковим консультантом, рецензентом багатьох видань у галузі географічної та педагогічної освіти.
Анатолій Йосипович друкувався в журналах та газетах: «Географія», «Географія та основи економіки в школі», «Краєзнавство. Географія. Туризм», «География в школе», «Азия и Африка сегодня» (Росія), «Вітчизна» (Україна), «Ністру» (Молдова) та ін. Його перу належать такі літературно-публіцистичні праці, як «Салам алейкум, Кабул», «Знайомтесь: Конго» та інші матеріали країнознавчого характеру.
Учений-педагог читав лекції для директорів і вчителів географії на курсах підвищення кваліфікації післядипломної педагогічної освіти; брав активну участь у багатьох семінарах, конференціях, з'їздах Українського географічного товариства, де завжди виступав з новими ідеями і практичними рекомендаціями в галузі методики географії, її становлення та розвитку. Анатолій Йосипович неодноразово представляв Україну на конференціях ЮНЕСКО та Ради Європи. Вільне володіння французькою мовою сприяло активній діяльності Анатолія Сиротенка на міжнародній арені.
- Увійдіть або зареєструйтесь, щоб додати коментар
Останні коментарі
47 тижнів 22 години тому
1 рік 46 тижнів тому
2 роки 6 тижнів тому
2 роки 1 тиждень тому
2 роки 42 тижня тому
3 роки 9 тижнів тому
3 роки 15 тижнів тому
3 роки 16 тижнів тому
3 роки 16 тижнів тому
3 роки 19 тижнів тому