Май Шеваль

     Май Шевалль (швед. Maj Sjöwall, 25 вересня 1935, Стокгольм, Швеція - ...) — шведська письменниця, журналістка і перекладачка.
     Народилася в сім'ї Віллі та Марґіт Шеваллів. Май вивчала графіку та журналістику, була репортером і художнім редактором у кількох газетах та журналах. З 1954-го по 1959 р. працювала у видавництві О́лена і Окерлунда, з 1959-го по 1961 р. — у видавництві Вальстрема і Відстранда, а з 1961-го по 1963-й — в поліграфічному концерні «Ессельте».
     1961-го Май Шевалль познайомилася з Пером Валее, таким самим завзятим марксистом, як і вона сама, а наступного року вийшла за нього заміж. Після народження двох синів (Teтса і Єнса) почали писати разом. Робили це, «вклавши дітей спати». Крім того, редагували літературний журнал «Періпео». Від 1963 р. аж до смерти чоловіка в 1975 році вони удвох створили цикл із десяти детективних повістей, переважно з життя поліції, в яких головним героєм виступав Maртін Бек, стокгольмський офіцер відділу вбивств. Автори висловлювали свої ліві політичні погляди, критикуючи шведську соціал-демократичну модель держави та суспільства. Книжки мали успіх, їх переклали багатьма мовами, екранізували для кіно та телебачення й озвучили як радіоспектаклі. У 1971 році Шведська академія детективу зробила честь подружжю, заснувавши літературну премію імени Мартіна Бека.
     Овдовівши, Май Шевалль написала ще кілька детективів — загалом невдалих. Згодом спільно з голландцем Томасом Моссом вона видала роман «Жінка, схожа на Ґрету Ґарбо», а з німцем Юрґеном Альбертсом стала співавторкою двох творів його рідною мовою — «Гороховий суп cпалахує» та «Останній курець». Упродовж багатьох років Май Шевалль здебільшого перекладає шведською мовою детективи зарубіжних письменників.
     У кіносеріалі про Мартіна Бека Maй Шевалль залучали до виконання епізодичних, так званих камео-ролей. У фільмі «Стокгольмський марафон» вона стріляла з пістолета на старті бігунів, а в «Людині на балконі» зіграла роль учительки.

Джерело: http://uk.wikipedia.org/wiki/Май_Шевалль

Книги на Книгомані