Анджей Сапковський
Анджей Сапковський (пол. Andrzej Sapkowski, 21 червня 1948, Лодзь, Польща - ...) — польський письменник-фантаст і публіцист.
Народився 1948 році в місті Лодзь, де й закінчив університет, факультет зовнішньої торгівлі. З 1972 по 1994 рік працював у торгівлі.
1986 року написав фентезійну новелу Відьмак, (польськ. Wiedźmin), у якій створив свого головного героя — відьмака Геральта із Рівії, майстра меча й магії, котрий за гроші вбиває монстрів і різноманітних міфічних створінь в своєму фентезійному світі. Перші чотири оповідання про відьмака були видані в книжці «Відьмак».
1990 року вийшла друга книга письменника, що складалася із семи оповідань (як нових, так і тих, що були видані раніше) під одним загальним заголовком «Останнє бажання», яка була первидана 1993 року. 1992 року Сапковський видав нову книгу про відьмака — «Меч призначення», куди увійшли ще шість новел (перевидана у 1994 році).
З 1994 по 1999 рр. створив п'ятитомну сагу про Відьмака та Відьмачку, яка принесла йому світове визнання: «Кров ельфів» (1994), «Час презирства» (1995), «Хрещення вогнем» (1996), «Вежа ластівки» (1997) і «Володарка озера» (1999).
Пригоди Відьмака також були видані у вигляді шести коміксів (1993—1995) оформлених малюнками Богуслава Польха і з текстом Матея Паровського. Крім того, у 2001 році польською телестудією Heritage Films був знятий 13-серійний телесеріал «Відьмак» («Wiedzmin») за мотивами збірок про Геральта «Меч призначення» і «Останнє бажання» (режисер Марек Бродскі). На основі серіалу також був створений 130-хвилинний телефільм. В 2004 році компанія «CD Project» почала роботу над багатообіцяючою RPG під назвою «Відьмак» («The Witcher»), гра вийшла в жовтні 2007 року. На 2011 рік в розробці знаходиться продовження гри про пригоди Геральта, що називатиметься «Відьмак 2: Вбивці королів» («The Witcher 2: Assassins of Kings»).
Сапковский — автор сюжету книги-гри «Око Іррдеса» (польск. Oko Yrrhedesa), дуже популярної у Польщі.
У 1995 році була видана книга «Світ короля Артура» — есе — в котрому автор намагався розібратися у причинах популярності легенд про короля Артура серед сучасних читачів і про вплив цих легенд на творчість деяких авторів XX-го століття. Книга включає також новелу «Maladie» — власну варіацію за мотивами легенди про Трістана та Ізольду.
В 2001 році вийшла велика праця про міфологічних істот — «Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini» (Бестіарій), в якій з притаманним автору почуттям гумору відкривається світ створінь, що населяють наш світ і світи письменників фентезі.
Серед заслуг автора також велика кількість критичних статей про фентезі і для тих, хто ним захоплюється, таких як «Посібник для початкових письменників фентезі», «Вареник, або немає золота в сірих горах» (стаття про сучасні проблеми фентезі, як літератури), «Меч, магія, екран» (про екранізації) і багато інших.
Він вже закінчив роботу над своєю другою саґою — «Трилогією про Рейневана» («Narrenturm» («Вежа блазнів»), «Boży bojownicy» («Божі воїни»), «Lux Perpetua», в якій річ йде про середньовічну Європу і Гуситські війни.
5 січня 2009 року була презентована нова книга письменника — «Змія», дії якої відбуваються під час війни в Афганістані.
Сапковський отримав п'ять премій імені Януша Зейделя (три з них за оповідання Менше зло, Меч призначення і Вирва від бомби, а також дві за романи Кров ельфів і Вежа блазнів). А 1997 року письменник був удостоєний премії «Passport», що присуджується тижневиком «Polityka» за заслуги перед польською культурою. Крім того, у 2003 р. він виграв іспанську премію Ignotus, за кращу антологію (Останнє бажання), і Музиканти (краща іноземна розповідь), в тому ж році.
Анджей Сапковський став першим лауреатом David Gemmell Legend Award. Нагорода дісталася письменнику за книжку «Blood of Elves» (англійське видання роману «Кров ельфів») і була вручена в 2009 році у Лондоні.
Регулярно бере участь в Євроконах: в 2002 р. — в Четеборі (Чехія), в 2004 — в Пловдиві (Болгарія), в 2008 році — в Москві (Росія). А 13—16 квітня 2006 р. брав участь в європейському конгресі наукової фантастики Єврокон у Києві.
Книги автора перекладено на англійську, німецьку, французьку, іспанську, португальську, італійську, чеську, литовську, болгарську, російську та українську мови. В одній лише Польщі продано близько 2-х млн. примірників його книг.
- Увійдіть або зареєструйтесь, щоб додати коментар
Останні коментарі
1 рік 4 тижня тому
2 роки 4 тижня тому
2 роки 16 тижнів тому
2 роки 1 тиждень тому
2 роки 52 тижня тому
3 роки 18 тижнів тому
3 роки 24 тижня тому
3 роки 26 тижнів тому
3 роки 26 тижнів тому
3 роки 29 тижнів тому