Геннінґ Манкелль

     Хеннінг Манкель (швед. Henning Mankell, 3 лютого 1948, Стокгольм - ...) - шведський театральний режисер і письменник, автор детективних романів про комісара Курта Валландера. В даний час Манкель живе переважно в Мозамбіку, повертаючись на літо до Швеції. З 1998 р. одружений на дочці шведського режисера Інгмара Бергмана.
     Хеннінг Манкель народився у 1948 році в Стокгольмі. Названий на честь діда, шведського композитора. Через рік після його народження батьки розлучилися, і Хеннінг переїхав разом з батьком, який працював суддею, і старшою сестрою в Свег на північ Швеції, а потім в Бурос.
     Манкель з самого дитинства мріяв стати письменником, але цікавився також і театром. Він поступив в театральну школу і вже у віці 17 років почав свою кар'єру в якості помічника режисера в стокгольмському театрі «Riks». З 1968 року він працював театральним режисером і письменником, поставивши собі за мету викриття сучасного суспільства. Він брав участь в акціях протесту проти війни у ​​В'єтнамі, колоніальної війни Португалії в Африці і режиму апартеїду в Південній Африці. У 70-х роках Манкель перебрався до Норвегії, де, зокрема, брав участь у діяльності Робочої комуністичної партії Норвегії. Там же на початку 70-х з'явилися його перші романи.
    Ще дитиною Манкель мріяв про поїздку в Африку, і в 1972 році він здійснив подорож в Замбію, де провів два роки. Африка назавжди стала його другою батьківщиною. «Я стою одною ногою в снігу, а іншою - в піску» - сказав він про себе в одному з інтерв'ю.
    Літературна діяльність письменника розпочалася у 1973 році з роману «Підривник гір» про історію робітничого руху. Романи і п'єси письменника мали соціальну спрямованість.
     В кінці 70-х поїздки в Африку для Хеннінга стають постійними. Зімбабве, потім Мозамбік. У середині 80-х років він заснував в Мапуту, що став його другою батьківщиною, театральну трупу. У 1986 році він очолив театр «Avenida», єдиний професійний театр Мозамбіку. Манкель по півроку проводив то в Швеції, то в Африці. Його враження про Африку знайшли своє відображення у його романі «Червона антилопа» (2001) про хлопчика-бушмена.
     Наступні десять років Манкель працював режисером і художнім керівником «Theater von Västerbotten» в Шеллефтео, а з 1984 року - театру «Kronoborg» в місті Векше. Через роботу в театрі в період з 1984 по 1990 він нічого не публікував.
     «Безликі вбивці» - перший роман із серії про детектива Курте Валландера - вийшов у світ в 1991 році. Книга мала великий успіх у Швеції і отримала кілька нагород. Однак тільки з третьої книги про Валландера під назвою «Біла левиця» серія детективів отримала міжнародне визнання. Ці детективи написані в традиціях романів шведських письменників Шевалле і Вале про комісара поліції Мартіна Бека. Багато романів цієї серії були екранізованими, деякі з них неодноразово. Детективна творчість не означала відхід від соціальної тематики. Всі твори наповнені роздумами про шляхи розвитку Швеції, про проблеми емігрантів, про необхідність боротьби з будь-якими видами екстремізму. Політичним і громадським темам досі приділяється багато місця у творчості письменника. Так його особисті переживання описані в романі «Китаєць» який був написаний у 2008 році.
     Манкель - автор численних книжок для дітей та юнацтва, наприклад «Загадка вогню» (1996) та «Хлопчик, сплячий на засніженій ліжка» (1998). У 2003 році Манкель у співавторстві з акторами театру Граца і «Авеніда» написав і поставив п'єсу «Butterfly Blues».
     Нещодавно він створив свій власний видавничий будинок «Leopard Förlag» з метою підтримки молодих талантів з Африки та Швеції. Він також пожертвував 15000000 шведських крон для «Дитячих сіл SOS» в Мозамбіку. У 2010 році він був серед активістів флотилії «Free Gaza Movement», де закликав до санкцій проти Ізраїлю.
     У червні 2008 р. Манкель отримав почесний ступінь доктора Університету Сент-Ендрюса в Шотландії. У 2009 році Манкель отримав Премію миру імені Е. М. Ремарка міста Оснабрюк за свою роботу в Африці. Частину призового фонду Манкель пожертвував на проект німецького режисера Крістофа Шлінгензіфа на будівництво концертного залу в одній з африканських країн.

Джерело: http://ru.wikipedia.org/wiki/Манкель,_Хеннинг

Книги на Книгомані
Культурна Україна. Каталог сайтів ЛітПорталу Проба Пера