Віктор Єфімов

      Єфімов Віктор Олексійович (5 березня 1921, м. Нікополь Дніпропетровської області — 3 грудня 2002) — вчений у галузі металургії та ливарного виробництва, доктор технічних наук, професор, академік НАН України.
     1946 р. — закінчив Дніпропетровський металургійний інститут.
     1946 −1951 рр. — робота кафедрі металургії сталі Київського політехнічного інституту, навчання в аспірантурі на цій же кафедрі.
     1951 −1954 рр. — молодший науковий співробітник Інституту чорної металургії.
     1954–1963 рр. — молодший, потім старший науковий співробітник Інституту газу.
     1963 р. — очолив відділ процесів плавлення сплавів і формування зливків Інституту проблем лиття АН УРСР.
     1964–1966 рр. — заступник директора.
     1966 −1988 рр. — директор цієї установи.
     З 1988 р. — старший науковий співробітник, радник дирекції Фізико-технологічного інституту металів та сплавів НАН України.

1953 р. — захистив кандидатську дисертацію.
1961 р. — захистив докторську дисертацію.
1967 р. — обрано членом-кореспондентом АН УРСР.
1973 р. — обрано академіком АН УРСР.

     З ім'ям В. О. Єфімова пов'язаний розвиток в інституті нових напрямів досліджень, у тому числі широкомасштабного вивчення рідкого стану металевих і шлакових розплавів, впливу турбулентних потоків рідкої сталі на кристалізацію зливків і виливків та виникнення в них дефектів різної природи. Значний теоретичний і практичний інтерес становлять роботи В. О. Єфімова, присвячені вивченню гідродинаміки процесів лиття металевих розплавів, теплофізичних умов формування великих зливків і виливків. Створені ним технології розливання сталі широко застосовувалися на багатьох металургійних і машинобудівних підприємствах країни.
     Він підготував 6 докторів і понад 30 кандидатів наук. Серед його вихованців є громадяни інших країн.
     Тривалий час В. О. Єфімов був головою спеціалізованої вченої ради із захисту докторських і кандидатських дисертацій, головою, а останнім часом — заступником голови редакційної колегії створеного за його ініціативою журналу «Процессы литья», входив до складу редколегій ряду інших науково-технічних видань. Його діяльність ніколи не обмежувалася рамками інституту. Чимало зробив Віктор Олексійович для координації досліджень процесів лиття у масштабах СРСР, був науковим керівником програми робіт академічних установ України з ВО «АвтоЗИЛ», входив до складу Науково-координаційної ради з проведення спільно з болгарськими фахівцями робіт у галузі лиття з протитиском, був членом Комітету з Державних премій України у галузі науки і техніки та членом Бюро ВФТПМ НАН України.
     В творчому доробку Віктора Олексійовича понад 720 статей та 13 монографій.
     Плідна наукова, науково-організаційна, педагогічна та громадська діяльність В. О. Єфімова відзначена двома Державними преміями СРСР і Державною премією України у галузі науки і техніки (2002), академічними преміями ім. Є. О. Патона та ім. М. М. Доброхотова, двома орденами Трудового Червоного Прапора, орденом «Знак Пошани», медалями.

Книги на Книгомані
Культурна Україна. Каталог сайтів ЛітПорталу Проба Пера