Чинуа Ачебе

     Чинуа Ачебе (16 листопада 1930, Огіді, Нігерія - 22 березня 2013, Бостон, США) - нігерійський письменник, літературний критик, один із засновників сучасної нігерійської літератури. Лауреат Міжнародної Букерівської премії (2007). Основна тема творчості - соціальні та політичні проблеми колоніалізму і нових незалежних африканських держав.
     Народився 1930 року на сході Нігерії, у селі Оджиді (належить до етносу ігбо). Його батько був ревним християнином, проповідником і викладачем недільної школи. При хрещенні його сина назвали Альбертом Чунуалумогу, яке той пізніше змінив на «Чинуа Ачебе». Із восьми років хлопець вивчав англійську мову. Середню освіту отримав в Урядовому коледжі в Умуахії, Східній Нігерії, продовжив її на Заході, в Ібадані (до 1954). Чинуа Ачебе був одним з перших студентів Ібаданского університету, заснованого 1948 року. Він почав вивчати медицину, проте потім переключився на англійську історію і богослов'я. Після закінчення університету, він почав в ньому викладати.
     Після університету працював в Нігерійській радіокомпанії, де пізніше став директором управління іноземного радіомовлення (обіймав цю посаду до 1966). Наприкінці 1960-х Чинуа Ачебе був дипломатом у самопроголошеній республіці Біафра. Працював в Інституті африканських досліджень в Неуцці.
     Чинуа Ачебе здобув світову популярність після виходу роману «Things Fall Apart» («І прийшло знищення»). Книга вийшла 1958 року і стала найбільш читаною в Африці. У цілому вона була перекладена на понад 50 мов і продана тиражем більше 10 мільйонів примірників.
     У 1990-х письменник переїхав до США. У цілому він написав понад 20 книг, у числі яких також романи «Arrow of God» («Стріла бога», 1964), «A Man of the People» («Людина з народу», 1966). Ачебе викладав літературу, у нього було кілька десятків ступенів в університетах Африки, Європи та Америки.

Книги на Книгомані
Культурна Україна. Каталог сайтів ЛітПорталу Проба Пера