Єста Кнутсон

     Єста Кнутсон – один з найвідоміших дитячих письменників Швеції. Його книжки перекладені на десятки мов, а в самій Швеції їхній тираж сягає кількох мільйонів примірників. Немає жодного юного чи дорослого мешканця цієї країни, який би не знав його героїв. Перші читачі казкаря вже давно мають онуків – і тепер разом з ними перечитують пригоди улюблених із дитинства персонажів.
     За спогадами сучасників Єста Кнутсон був скромною, великодушною та мудрою людиною, цікавим співрозмовником та вірним другом. Як і належить казкареві, він був схожий на доброго трохи дивакуватого чарівника.
     Справжнє ім’я письменника – Єста Ларш Август Югансон. Народився він 12 жовтня 1909 року в родині стокгольмського купця. Був наймолодшим у родині – улюбленцем і пестунчиком двох старших сестер. Коли малюкові було два роки, вони почали вчити його грати на піаніно, а в чотири – читати й писати. Відтоді музика та книжки стали на все життя найбільшою пристрастю Єсти. Він швиденько проковтнув усі найкращі казки та пригодницькі повісті, що на той час були в скарбниці літератури для дітей. Особливо хлопець любив твори англійських письменників, тому вивчив англійську мову, що потім добре стане йому у пригоді. Домашньої бібліотеки юному книголюбу було замало, тож він заснував свою “Бібліотеку про тварин”, для якої назбирав матеріалів на 150 томів. Саме тоді хлопчина вирішив стати не лише письменником, але й журналістом. Тому створив власну “Родинну газету”, яку готував завжди у трьох спеціальних випусках: для мами, для сестер і для хатньої робітниці.
     Після закінчення школи юнак залишив рідне місто й переїхав до Упсали, з того часу все його життя пов’язане з цим містом. Там він закінчив філософський факультет найдавнішого у Швеції університету, проте отримавши магістерський ступінь, вирішив присвятити життя не науці, а радіожурналістиці. На радіо Єста Кнутсон пропрацював тридцять три роки. Мав приємний голос, чудове почуття гумору й гарну ерудицію, тому, яку б передачу він не вів (а в його доробку були музичні програми й розважальні, освітні та культорологічні), завжди збирав велику вдячну авдиторію. Але справжню славу принесли йому передачі для дітей, вони власне і зробили його письменником, бо всі його майбутні книжки спочатку звучали в ефірі.
     У 1937 р., на другий рік своєї журналістської кар’єри, молодий ведучий розпочав цикл передач для дітей – “Оповідки дядька Єсти”. То були історії про пригоди “наймилішого, найдобрішого та найдовірливішого на світі кота” Пелле Безхвостого.
     Єста Кнутсон був не лише тим, хто пише захопливі книжки, але й знаменитим читачем! І з юності формував власну книгозбірню. Друзі захоплювалися його бібліотекою та жартома казали, що навіть стіни його будинку змуровані з книжок. Особливо він любив хороші книжки для дітей. Так, у 1940х роках Єста Кнутсон входив до журі національного літературного конкурсу для молодих дитячих письменників. Коли обговорювали дебютну книжку Астрід Лінгренд, саме він дав їй позитивну оцінку та передбачив широкий успіх нової письменниці, “Пеппі Довгапанчоха” була надрукована за його рекомендацією.
     Але не тільки книжками та радіостудією обмежувався світ митця. Він чудово грав на фортепіано та скрипці, співав у хорі. Дуже любив подорожувати, разом із друзями та дружиною здійснив чимало піших мандрівок Скандинавією. Маленька деталь: котів у родині пана Є. Л. А. Югансона більше не було, лише дві такси – Софія Перша та Софія Друга.
     Помер письменник 4 квітня 1973 року від серцевого нападу. Багато його творчих задумів лишилися нездійсненими. Але навіть те, що встиг зробити цей добрий схожий на чарівника-дивака чоловік, назавжди лишилося у людській пам’яті. Так на його честь було названо астероїд № 8534, а всі частини рельєфу цього космічного тіла носять імена героїв письменника.

Джерело: http://vsiknygy.net.ua/review/795/

Книги на Книгомані
Культурна Україна. Каталог сайтів ЛітПорталу Проба Пера