Джозеф Конрад

     Джозеф Конрад (пол. Józef Teodor Konrad Korzeniowski, англ. Joseph Conrad; 3 грудня 1857, Терехове Бердичівського району — 3 серпня 1924, Бішопсборн біля Кентербері) — англійський письменник польського походження, уродженець Бердичева (Україна). Вважається одним з найвидатніших англійських прозаїків, що тим більше варто уваги, що Джозеф Конрад не володів вільно англійською до 20 років.
     Джозеф Теодор Конрад Коженьовський народився 3 грудня 1857 року в Бердичеві в родині літератора і польського патріота Аполло Коженьовського (Appolo Korzeniowski). Батько його належав до шляхетського роду гербу Наленч (Nałęcz), перекладав на польську Шекспіра та Гюго з англійської та французької. Він приохотив Конрада до читання польською та французькою.
     У 1861 Аполона Коженьовського було заарештовано за активну участь у підготовці Польського повстання 1863 року, та вислано до Вологди. Його дружина Евеліна Коженьовська (Ewelina Korzeniowska), з чотирирічним сином поїхала слідом за чоловіком на заслання. У 1865 році, в зв'язку з хворобою дружини, Аполон Коженьовський добився переводу до Чернігова, де, за кілька тижнів, 11 квітня 1865 року, мати Конрада померла від туберкульозу. Батько з сином переїхали спочатку до Львова, потім до Кракова, де 23 травня 1869 року, батько Конрада помирає, залишивши свого 11-річного сина круглим сиротою. Заопікувався ним брат матері Тадеуш Бобровський.
     У 1874, після відмови прийняти Австро-Угорське громадянство, 17-літній Джозеф Конрад, щоб не бути призваним до Російської армії, вирушає до Марселя, і влаштовується моряком у французький торговий флот.
     Джозеф Конрад прожив життя сповнене пригод, був задіяний у контрабанді зброї, та політичних змовах, що він пізніше відобразив у своєму романі «The Arrow of Gold», та пережив невдале кохання, що вкинуло його в глибоку депресію, та призвело до невддалої спроби самогубства. Подорож до берегів Венесуели послужила матеріалом для роману «Nostromo». Перший помічник капітана з корабля, на якому ходив Джозеф Конрад послужив прототипом для головного героя роману.
     У 1878 році, Конрад поступив на службу на британське судно, що прямувало до Константинополя, оскільки російське підданство не давало йому можливості служити на французьких суднах. Коли судно повернулося до Британії, Джозеф Конрад вперше висадився на Британській землі в порту міста Lowestoft. У 1881 році він отримав сертифікат, що давав право бути капітаном, та британське громадянство і офіційно змінив ім'я на «Joseph Conrad».
     У 1889 році Джозеф Конрад замислив відвідати Центральну Африку. Він стає капітаном конголезького річкового пароплава, і побачена ним жорстокість та звірства послужили основою для одного з найвідоміших творів «Серце темряви» (Heart of Darkness). Під час подорожі Джозеф Конрад захворів на пропасницю, від якої страждав усе життя.
     У 1894 році, у віці 36 років Джозеф Конрад залишив море, через погане здоров'я і вирішив присвятити себе літературній праці. Його перший твір «Олмейрова примха (Безумство Олмайєра)» (Almayer's Folly), дія якого відбувається на східному узбережжі Борнео, опубліковано у 1895 році. У 1896 році виходить «Вигнанець з островів» (An Outcast of the Islands). Ці два твори створили Конраду репутацію романтика, та оповідача екзотичних історій. Ці помилкові уявлення переслідували Джозефа Конрада все життя.
     У 1896 Конрад одружився з 22-річною англійкою Джессі Джордж (Jessie George), з якою мав двох синів, Бориса та Джона.
     Незважаючи на визнання критиків та інтелектуальної еліти, широка літературна слава та визнання прийшли до Конрада лише після публікації у 1913 році роману «Шанс» (Chance), хоча цей твір, як не парадоксально, вважається далеко не найкращим твором Джозефа Конрада.
     Джозеф Конрад помер 3 серпня 1924 року від серцевого нападу і похований на Кентерберійському цвинтарі, Англія.

Джерело: http://uk.wikipedia.org/wiki/Джозеф_Конрад

Книги на Книгомані