Андрій Гречило

     Андрі́й Богда́нович Гречи́ло (нар. 19 листопада 1963, Львів) — український історик. Фахівець у галузі спеціальних історичних дисциплін, зокрема геральдики, вексилології та сфрагістики. Доктор історичних наук. Дійсний член НТШ і голова комісії спеціальних (допоміжних) історичних дисциплін Наукового товариства ім. Т. Шевченка в Україні. Один із засновників і голова Українського геральдичного товариства.
     Андрій Гречило народився 19 листопада 1963 року в м. Львові у сім'ї службовців.
     Навчався з 1970 до 1980 року в Львівській середній школі № 76 імені Ю. Ахунбабаєва.
     Закінчив архітектурний факультет Львівського політехнічного інституту (1980–1985).
     Працював архітектор проектного інституту «Укрзахідцивільпроект» (Львів) у 1985–1990 роках.
     1990–1992 — науковий співробітник Археографічної комісії АН України.
     Обирався депутатом Львівської міської ради 1-го скликання у 1990–1994 роках, голова постійної комісії з питань архітектури та будівництва.
     З 1992 р. — спершу науковий, а згодом старший науковий і провідний науковий співробітник Львівського відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України.
     1996 — захистив кандидатську дисертацію на тему «Українська міська геральдика: тенденції розвитку» (керівник — проф. Я. Р. Дашкевич).
     1999–2010 — доцент кафедри давньої історії України та спеціальних історичних дисциплін Львівського національного університету ім. І. Франка (за сумісництвом).
     2010–2012 — викладач Українського католицького університету у Львові (за сумісництвом).
     У 1992–1993 рр. — член Комісії Президії Верховної Ради України у питаннях заснування державних нагород. У 1994–1999 рр. — член Комісії по державних нагородах України при Президентові України. У 2000–2011 рр. та з 2015 р. — член Комісії державних нагород і геральдики при Президентові України.
     З 2004 — член Міжнародної Академії Геральдики (AIH).
     У 2012 році захистив докторську дисертацію на тему «Українська територіальна геральдика».
     Один із засновників та голова Українського геральдичного товариства (з 1990 р.).
     Редактор вісника «Знак», бюлетеня «Ґардаріки/Garðariki»,«Генеалогічних записок» (у 2000—2007 роках виходили як «Генеалогічні записки Українського геральдичного товариства»), «Реєстру особових гербів УГТ», «Корпоративного гербівника УГТ». Член редколегії журналів «Пам'ятки України: історія та культура» та «Наша спадщина».
     Брав участь у XVI Міжнародному вексилологічному конгресі (Варшава, 1995) із доповіддю на тему «Сучасне українське муніципальне прапорництво», ХІ Міжнародному колоквіумі (Краків, 1995) з доповіддю на тему «Лев і орел в геральдиці Галицько-Волинської держави», XX Міжнародному вексилологічному конгресі (Стокгольм, 2003) із доповіддю на тему «Сучасні прапори українських регіонів: старі традиції та нові рішення».
     Андрій Гречило член нового складу Комісії державних нагород та геральдики з 15 травня 2015 року.
     Андрій Гречило є співавтором малого Державного Герба України (затвердженого 1992 р. Верховною Радою України), автором гербів Львівської архієпархії, Стрийської єпархії УГКЦ, герба владики Юліяна Ґбура та інших владик УГКЦ, символів Львівського національного університету імені Івана Франка, Івано-Франківської та Чернігівської областей, багатьох районів, міст Львова, Краматорська, Борислава (у 1996—2012 рр.), Трускавця, Ніжина, Синельникового, Оріхова, Кобеляк, Путивля, Почаєва, Волочиська, Заставної, Дубна, Ковеля, Білої Церкви, Жмеринки та ще понад 1000 міст, селищ і сіл України, низки гербів, прапорів, емблем і лого для різних організацій, установ і акцій.
     У квітні 2001 р. було затверджено офіційну емблему папського візиту. Церковний організаційний комітет з підготовки приїзду Святішого Отця Івана Павла ІІ в Україну остаточно затвердив варіант емблеми пастирського візиту Святішого Отця. Ним став спільний проект Андрія Гречила та Вітольда Єрмоловича «Христос — дорога, правда і життя», Візит Івана Павла ІІ в Україну — 2001".
     Сфера наукових зацікавлень: міська, земельна, державна, організаційна геральдика, сфрагістика, вексилологія та емблематика: джерелознавчий аспект, загальнотеоретичні дослідження та практична реалізація розробок. Один з організаторів науково-практичних семінарів «Українофобія як явище та політтехнологія».

Книги на Книгомані